Vishay/Dale RN60C1401FB14
RN60C1401FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1401FB14
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1401FB14.pdf
Availability of RN60C1401FB14
QUANTITY
RN60C1401FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1401FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1401FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1401FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1401FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1401FB14 Details Description
Related parts for RN60C1401FB14
CONN HEADER 12POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf