Vishay/Dale RLR20C5620FRR36
RLR20C5620FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5620FRR36
Brief Description
RES 562 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5620FRR36.pdf
Availability of RLR20C5620FRR36
QUANTITY
RLR20C5620FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5620FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C5620FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5620FRR36
Related LinksRLR20C5, RLR20C5620FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5620FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C5620FRR36
CONN RCPT 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS SKT datasheet.pdf
TOOL INSERTION MS17805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf