Cornell Dubilier Electronics DMT1D15K-F
DMT1D15K-F picture photo
Mfg. Part Number
DMT1D15K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
DMT1D15K-F.pdf
Availability of DMT1D15K-F
QUANTITY
DMT1D15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DMT1D15K-F
Internal Part NumberEIS-DMT1D15K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDMT
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.201" W (13.00mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.448" (11.37mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMT1D15K-F
Related LinksDMT1D, DMT1D15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DMT1D15K-F Details Description
Related parts for DMT1D15K-F
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 89.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 154A SP1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WRST STRP ELSTC BL 4MM SNP 6' CL datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 63V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf