Cornell Dubilier Electronics DMT1P15K-F
DMT1P15K-F picture photo
Mfg. Part Number
DMT1P15K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
DMT1P15K-F.pdf
Availability of DMT1P15K-F
QUANTITY
DMT1P15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DMT1P15K-F
Internal Part NumberEIS-DMT1P15K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDMT
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.681" L x 0.350" W (17.30mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.584" (14.83mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.543" (13.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMT1P15K-F
Related LinksDMT1P, DMT1P15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DMT1P15K-F Details Description
Related parts for DMT1P15K-F
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP9 1.97" datasheet.pdf
KIT DISPLAY 6.4" VGA TFT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 42MM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 37POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20UQFN datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf