Diodes Incorporated DMT6008LFG-13
DMT6008LFG-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMT6008LFG-13
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 13A PWDI3333-8
Datasheet Download
DMT6008LFG-13.pdf
Availability of DMT6008LFG-13
QUANTITY
DMT6008LFG-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMT6008LFG-13
Internal Part NumberEIS-DMT6008LFG-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Ta), 60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2713pF @ 30V
Power - Max2.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerWDFN
Supplier Device PackagePowerDI3333-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMT6008LFG-13
Related LinksDMT600, DMT6008LFG-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMT6008LFG-13 Details Description
Related parts for DMT6008LFG-13
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
LED WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16-DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16HTSSOP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SL 5.08/22/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SPRING TERM BLK 75MM 6P LT GRY datasheet.pdf