TE Connectivity DN1058-471K
DN1058-471K picture photo
Mfg. Part Number
DN1058-471K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM
Datasheet Download
DN1058-471K.pdf
Availability of DN1058-471K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN1058-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN1058-471K
Internal Part NumberEIS-DN1058-471K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN1058, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.48 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.370" W (10.40mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN1058-471K
Related LinksDN105, DN1058-471K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN1058-471K Details Description
Related parts for DN1058-471K
SOFTWARE CW SW/SP HCS12 64K CC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 10X12X5.2" BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
CONTROL LIQUID LEV 24VAC CHASSIS datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V SMT datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf