TE Connectivity DN4835-3R9K
DN4835-3R9K picture photo
Mfg. Part Number
DN4835-3R9K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.98A 76 MOHM
Datasheet Download
DN4835-3R9K.pdf
Availability of DN4835-3R9K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN4835-3R9K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN4835-3R9K
Internal Part NumberEIS-DN4835-3R9K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN4835, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating1.98A
Current - Saturation1.98A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)76 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN4835-3R9K
Related LinksDN483, DN4835-3R9K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN4835-3R9K Details Description
Related parts for DN4835-3R9K
JUMPER-H1502TR/A2015S/H1502TR 8" datasheet.pdf
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-SOL datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 36MM X 55M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 6POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
SENSOR PRES 100MBAR DIFF SMT datasheet.pdf
SR BTS PC BRS 8 ASY CP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf