Panduit DNFR18-250FIB-L
DNFR18-250FIB-L picture photo
Mfg. Part Number
DNFR18-250FIB-L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DNFR18-250FIB-L.pdf
Availability of DNFR18-250FIB-L
QUANTITY
DNFR18-250FIB-L Order Process
Ship out your order
Specifications of DNFR18-250FIB-L
Internal Part NumberEIS-DNFR18-250FIB-L
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeAngled - 90°, Flag
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Features-
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.178" (4.52mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNFR18-250FIB-L
Related LinksDNFR18-, DNFR18-250FIB-L Datasheet, Panduit Distributor
DNFR18-250FIB-L Details Description
Related parts for DNFR18-250FIB-L
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 0804 datasheet.pdf
OSC VCXO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf