Panduit DNFR18-250FIB-L
DNFR18-250FIB-L picture photo
Mfg. Part Number
DNFR18-250FIB-L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DNFR18-250FIB-L.pdf
Availability of DNFR18-250FIB-L
QUANTITY
DNFR18-250FIB-L Order Process
Ship out your order
Specifications of DNFR18-250FIB-L
Internal Part NumberEIS-DNFR18-250FIB-L
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeAngled - 90°, Flag
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Features-
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.178" (4.52mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNFR18-250FIB-L
Related LinksDNFR18-, DNFR18-250FIB-L Datasheet, Panduit Distributor
DNFR18-250FIB-L Details Description
Related parts for DNFR18-250FIB-L
SWTCH PLNGR SPDT-DB 15A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DPAK datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-VFQFPN datasheet.pdf
OSC VCXO 148.352MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf