Panduit DNG14-187FB-C
DNG14-187FB-C picture photo
Mfg. Part Number
DNG14-187FB-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
DNG14-187FB-C.pdf
Availability of DNG14-187FB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DNG14-187FB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DNG14-187FB-C
Internal Part NumberEIS-DNG14-187FB-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesSUPRA-GRIP™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.890" (22.61mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.153" (3.89mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNG14-187FB-C
Related LinksDNG14-, DNG14-187FB-C Datasheet, Panduit Distributor
DNG14-187FB-C Details Description
Related parts for DNG14-187FB-C
RELAY OPTO SPST 120MA 8 SOP T/R datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ME 9210 8MB SDRAM 2MB FLASH 50PK datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 30.6V 30A 0603 datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEB 5.250" L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf