Panduit DNG18-250FB-L
DNG18-250FB-L picture photo
Mfg. Part Number
DNG18-250FB-L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DNG18-250FB-L.pdf
Availability of DNG18-250FB-L
QUANTITY
DNG18-250FB-L Order Process
Ship out your order
Specifications of DNG18-250FB-L
Internal Part NumberEIS-DNG18-250FB-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesSUPRA-GRIP™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.930" (23.62mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNG18-250FB-L
Related LinksDNG18-, DNG18-250FB-L Datasheet, Panduit Distributor
DNG18-250FB-L Details Description
Related parts for DNG18-250FB-L
FAN BLWR 300X108.4MM 220/240VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 25V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES 787K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-2.5MWG 0.5-4.5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 SKT PLUG datasheet.pdf
47UF 16V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf