Microchip Technology PIC10LF322-E/P
PIC10LF322-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC10LF322-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC10LF322-E/P.pdf
Availability of PIC10LF322-E/P
QUANTITY
PIC10LF322-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10LF322-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC10LF322-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
Number of I/O3
Program Memory Size896B (512 x 14)
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 3x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10LF322-E/P
Related LinksPIC10LF, PIC10LF322-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10LF322-E/P Details Description
Related parts for PIC10LF322-E/P
IC MONOLITHIC TRIPLE TO-220-9 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 14CDIP datasheet.pdf
IC COUNTER DEC/BIN 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 13/16" 1.14" datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES 26 OHM 1/5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf