XP Power DNR240PS48-I
DNR240PS48-I picture photo
Mfg. Part Number
DNR240PS48-I
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Datasheet Download
DNR240PS48-I.pdf
Availability of DNR240PS48-I
QUANTITY
DNR240PS48-I Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR240PS48-I
Internal Part NumberEIS-DNR240PS48-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDNR(120 - 480) Series TUV Certificate
DNR(120 - 480) Series UL Certificate
DNR(120 - 480) Series CB Report
RoHS InformationDNR(120 - 480) Series Declaration of Conformity
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNR240PS48-I
Related LinksDNR240, DNR240PS48-I Datasheet, XP Power Distributor
DNR240PS48-I Details Description
Related parts for DNR240PS48-I
DIODE ZENER 10V 300MW SOD523 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39.2V 1W PMDU datasheet.pdf
TXRX SFF SM OC3/STM-1 BAIL DMI datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLW 75 MM datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SLEEVE PLUG 11MM DIA BLK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 16DRT datasheet.pdf