Connor-Winfield DOT050V-019.2M
DOT050V-019.2M picture photo
Mfg. Part Number
DOT050V-019.2M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
DOT050V-019.2M.pdf
Availability of DOT050V-019.2M
QUANTITY
DOT050V-019.2M Order Process
Ship out your order
Specifications of DOT050V-019.2M
Internal Part NumberEIS-DOT050V-019.2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDOT050F and DOT050V TCXOs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDOT050V
PackagingCut Tape (CT)
TypeVCTCXO
Frequency19.2MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.555" L x 0.360" W (13.60mm x 9.15mm)
Height0.270" (6.86mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DOT050V-019.2M
Related LinksDOT050V, DOT050V-019.2M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
DOT050V-019.2M Details Description
Related parts for DOT050V-019.2M
CONN D-SUB MALE SCREW RETAINER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN MALE PLUG 6+PE SILVER BLACK datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 18-20AWG TIN datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A FIN datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 43MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT SKT datasheet.pdf