| Internal Part Number | EIS-DP86-300D | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | DP86 | |
| Pressure Type | Differential | |
| Operating Pressure | 300 PSI (2068.43 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 100 mV (5V) | |
| Accuracy | ±0.1% | |
| Voltage - Supply | 5 V ~ 9.5 V | |
| Port Size | - | |
| Port Style | No Port | |
| Features | - | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Maximum Pressure | 900 PSI (6205.28 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |