CUI Inc. DPA180095-P6P
DPA180095-P6P picture photo
Mfg. Part Number
DPA180095-P6P
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 18V 17W
Datasheet Download
DPA180095-P6P.pdf
Availability of DPA180095-P6P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPA180095-P6P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPA180095-P6P
Internal Part NumberEIS-DPA180095-P6P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output18VAC
Current - Output (Max)950mA
Power (Watts)17W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max17W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPA180095-P6P
Related LinksDPA180, DPA180095-P6P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPA180095-P6P Details Description
Related parts for DPA180095-P6P
SWITCH SNAP SPDT 11A ROLLER QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 100K OHM 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf