Signal Transformer DPC-24-180
DPC-24-180 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-24-180
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-24-180.pdf
Availability of DPC-24-180
QUANTITY
DPC-24-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-24-180
Internal Part NumberEIS-DPC-24-180
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package100
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesDPC
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 360mA, Series 180mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max)34.92mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-24-180
Related LinksDPC-2, DPC-24-180 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DPC-24-180 Details Description
Related parts for DPC-24-180
CONN MINI-D 100POS R/A RECPT datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN SMA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 208RQFP datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 33QFN datasheet.pdf