CUI Inc. DPD055050-P13/RP
DPD055050-P13/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD055050-P13/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W
Datasheet Download
DPD055050-P13/RP.pdf
Availability of DPD055050-P13/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD055050-P13/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD055050-P13/RP
Internal Part NumberEIS-DPD055050-P13/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5.5V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD055050-P13/RP
Related LinksDPD05505, DPD055050-P13/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD055050-P13/RP Details Description
Related parts for DPD055050-P13/RP
CONN HEADER 13POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 4LCC SMD datasheet.pdf
Z-PACK 2MM HM TYPE A/B 169P datasheet.pdf
SOLENOID GASKET datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf