CUI Inc. DPD090010-P5P-SZ
DPD090010-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-P5P-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-P5P-SZ.pdf
Availability of DPD090010-P5P-SZ
QUANTITY
DPD090010-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-P5P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)900mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-P5P-SZ
Related LinksDPD09001, DPD090010-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-P5P-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-P5P-SZ
IC BATT CHARGER CHEM-IND 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 32PLCC datasheet.pdf
DIN RAIL DUAL OUTLET 15A 120VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED T3 1/4 WG 625NM RED 12VDC datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - 3/8" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A AXIAL datasheet.pdf