CUI Inc. DPD120010-P12/RP-DK
DPD120010-P12/RP-DK picture photo
Mfg. Part Number
DPD120010-P12/RP-DK
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W
Datasheet Download
DPD120010-P12/RP-DK.pdf
Availability of DPD120010-P12/RP-DK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120010-P12/RP-DK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120010-P12/RP-DK
Internal Part NumberEIS-DPD120010-P12/RP-DK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)1W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.4mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.20" L x 1.50" W x 1.34" H (56.0mm x 38.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max1W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120010-P12/RP-DK
Related LinksDPD120010, DPD120010-P12/RP-DK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120010-P12/RP-DK Details Description
Related parts for DPD120010-P12/RP-DK
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS STR datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 10:1 28-SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V USP-3 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC BUS TXRX OCTAL 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 50POS datasheet.pdf