CUI Inc. DPD120010-P9N-DK
DPD120010-P9N-DK picture photo
Mfg. Part Number
DPD120010-P9N-DK
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W
Datasheet Download
DPD120010-P9N-DK.pdf
Availability of DPD120010-P9N-DK
QUANTITY
DPD120010-P9N-DK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120010-P9N-DK
Internal Part NumberEIS-DPD120010-P9N-DK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)1W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.1mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.20" L x 1.50" W x 1.34" H (56.0mm x 38.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max1W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120010-P9N-DK
Related LinksDPD12001, DPD120010-P9N-DK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120010-P9N-DK Details Description
Related parts for DPD120010-P9N-DK
TRISIL 100A 35V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SL-RLO21MM PLAST 2N/C+1N/O 1XM20 datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf