Yageo RC0402FR-07237RL
RC0402FR-07237RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07237RL
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07237RL.pdf
Availability of RC0402FR-07237RL
QUANTITY
RC0402FR-07237RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07237RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07237RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07237RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07237RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07237RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07237RL
RES ARRAY 12 RES 100 OHM 24DRT datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF18A/AF18/AFE18T datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DRAFTING TAPE .050" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 25C SIGNAL END BP datasheet.pdf
04 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR CAP 3CH 8TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 46POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf