CUI Inc. DPD120030-P5N-TC
DPD120030-P5N-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120030-P5N-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W
Datasheet Download
DPD120030-P5N-TC.pdf
Availability of DPD120030-P5N-TC
QUANTITY
DPD120030-P5N-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120030-P5N-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120030-P5N-TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)4W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max4W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120030-P5N-TC
Related LinksDPD12003, DPD120030-P5N-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120030-P5N-TC Details Description
Related parts for DPD120030-P5N-TC
IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL 16-MSOP datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PMR5 TRANSITION FITTING datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf