CUI Inc. DPD120050-P6N-TC
DPD120050-P6N-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P6N-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P6N-TC.pdf
Availability of DPD120050-P6N-TC
QUANTITY
DPD120050-P6N-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P6N-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P6N-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P6N-TC
Related LinksDPD12005, DPD120050-P6N-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P6N-TC Details Description
Related parts for DPD120050-P6N-TC
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE DUCT CHANNEL 6"X4" 6' datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 5% 1W 0805 datasheet.pdf