CUI Inc. DPD120050-P6P-TC
DPD120050-P6P-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P6P-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P6P-TC.pdf
Availability of DPD120050-P6P-TC
QUANTITY
DPD120050-P6P-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P6P-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P6P-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P6P-TC
Related LinksDPD12005, DPD120050-P6P-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P6P-TC Details Description
Related parts for DPD120050-P6P-TC
CARDEDGE HIPRO 70POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT HSG DR FL POLZ 28POS datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 WS/SW datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO216AA datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf