CUI Inc. DPD240040-Z6N
DPD240040-Z6N picture photo
Mfg. Part Number
DPD240040-Z6N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W
Datasheet Download
DPD240040-Z6N.pdf
Availability of DPD240040-Z6N
QUANTITY
DPD240040-Z6N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD240040-Z6N
Internal Part NumberEIS-DPD240040-Z6N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.06" L x 2.19" W x 1.77" H (77.6mm x 55.6mm x 45.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD240040-Z6N
Related LinksDPD240, DPD240040-Z6N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD240040-Z6N Details Description
Related parts for DPD240040-Z6N
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR VERT SMT 2.54SNLF datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NC FRONT 5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-24V 48W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf