Panduit DPF14-250FIM-C
DPF14-250FIM-C picture photo
Mfg. Part Number
DPF14-250FIM-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DPF14-250FIM-C.pdf
Availability of DPF14-250FIM-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPF14-250FIM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF14-250FIM-C
Internal Part NumberEIS-DPF14-250FIM-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDiscoGrip™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.900" (22.86mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishNickel
Insulation Diameter0.090" ~ 0.156" (2.29mm ~ 3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF14-250FIM-C
Related LinksDPF14-2, DPF14-250FIM-C Datasheet, Panduit Distributor
DPF14-250FIM-C Details Description
Related parts for DPF14-250FIM-C
IC REG LDO 2.7V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 33X33X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 450MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN BUTT VINYL INSUL 4AWG 10PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RSM16RS 24 VDC COM+VE SC/SC datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf