Cornell Dubilier Electronics DPFF2P47J-F
DPFF2P47J-F picture photo
Mfg. Part Number
DPFF2P47J-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
DPFF2P47J-F.pdf
Availability of DPFF2P47J-F
QUANTITY
DPFF2P47J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPFF2P47J-F
Internal Part NumberEIS-DPFF2P47J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPFF
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC155V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.701" L x 0.752" W (43.20mm x 19.10mm)
Height - Seated (Max)0.752" (19.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.095" (27.80mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPFF2P47J-F
Related LinksDPFF2, DPFF2P47J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPFF2P47J-F Details Description
Related parts for DPFF2P47J-F
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 6POS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE MENU datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
SL HAWK DISCRETE WIRE CE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V 20% X5R 1210 datasheet.pdf