Cornell Dubilier Electronics DPFF6D15J-F
DPFF6D15J-F picture photo
Mfg. Part Number
DPFF6D15J-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
DPFF6D15J-F.pdf
Availability of DPFF6D15J-F
QUANTITY
DPFF6D15J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPFF6D15J-F
Internal Part NumberEIS-DPFF6D15J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPFF
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.752" L x 0.402" W (19.10mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPFF6D15J-F
Related LinksDPFF6, DPFF6D15J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPFF6D15J-F Details Description
Related parts for DPFF6D15J-F
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PREC TRPL SPPLY MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 6 POS datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 10K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN RF BIPO 20V SC-59 datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5MM datasheet.pdf
762 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
EURO TERM BLK VERTICAL 381MM 9C datasheet.pdf