3M HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L
HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L
Brief Description
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L.pdf
Availability of HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L
QUANTITY
HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L
Internal Part NumberEIS-HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package400
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleCL 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L
Related LinksHSHM-H055CL, HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L Details Description
Related parts for HSHM-H055CL4-5CP2-TG30L
CONN JACK AUDIO 3.5MM 4COND datasheet.pdf
Crystal 76.8000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
EBBI 50D VT RCPT HDR 155 TL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE PLUNGER ADJ DPDT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 250 MOHM datasheet.pdf