Cornell Dubilier Electronics DPP6S47K-F
DPP6S47K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPP6S47K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DPP6S47K-F.pdf
Availability of DPP6S47K-F
QUANTITY
DPP6S47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPP6S47K-F
Internal Part NumberEIS-DPP6S47K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPP
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.492" W (32.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPP6S47K-F
Related LinksDPP6S, DPP6S47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPP6S47K-F Details Description
Related parts for DPP6S47K-F
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT COAX FOR 8074/8075 datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 3/16" datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
COIL CHOKE 39MH 1.2A PIN datasheet.pdf
3-PHASE DC RECT ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 25 V datasheet.pdf