Cornell Dubilier Electronics DPPM10S18K-F
DPPM10S18K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPPM10S18K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
DPPM10S18K-F.pdf
Availability of DPPM10S18K-F
QUANTITY
DPPM10S18K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPPM10S18K-F
Internal Part NumberEIS-DPPM10S18K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPPM
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.394" W (31.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.043" (26.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPPM10S18K-F
Related LinksDPPM10, DPPM10S18K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPPM10S18K-F Details Description
Related parts for DPPM10S18K-F
JUMPER-H1504TR/A2015S/H1504TR 4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 25.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CARD RACT KIT COV VENT 3UX8.5X9 datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MIL-E-QUAL CAP & CHAIN datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf