| Internal Part Number | EIS-DPPM12D33K | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 3300pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 475V | |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.984" L x 0.295" W (25.00mm x 7.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.827" (21.00mm) | |