Cornell Dubilier Electronics DPPM16S15K-F
DPPM16S15K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPPM16S15K-F
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
DPPM16S15K-F.pdf
Availability of DPPM16S15K-F
QUANTITY
DPPM16S15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPPM16S15K-F
Internal Part NumberEIS-DPPM16S15K-F
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPPM16S15K-F
Related LinksDPPM16, DPPM16S15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPPM16S15K-F Details Description
Related parts for DPPM16S15K-F
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 4A 187 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 320NH 33A 0.85 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf