CUI Inc. DPS150100-P5/RN
DPS150100-P5/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPS150100-P5/RN
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 15W
Datasheet Download
DPS150100-P5/RN.pdf
Availability of DPS150100-P5/RN
QUANTITY
DPS150100-P5/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS150100-P5/RN
Internal Part NumberEIS-DPS150100-P5/RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS150100-P5/RN
Related LinksDPS1501, DPS150100-P5/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS150100-P5/RN Details Description
Related parts for DPS150100-P5/RN
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/WHITE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A TO-220 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.35A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf