CUI Inc. DPS240075U-P5/RN
DPS240075U-P5/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPS240075U-P5/RN
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Datasheet Download
DPS240075U-P5/RN.pdf
Availability of DPS240075U-P5/RN
QUANTITY
DPS240075U-P5/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS240075U-P5/RN
Internal Part NumberEIS-DPS240075U-P5/RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)750mA
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.19" L x 2.09" W x 1.65" H (81.0mm x 53.0mm x 42.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS240075U-P5/RN
Related LinksDPS24007, DPS240075U-P5/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS240075U-P5/RN Details Description
Related parts for DPS240075U-P5/RN
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
WIFI ANTENNA 150MM FLEX .61" datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CRIMP TOOL WIRE CRIMPER datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf