Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR1030-5R2-R
DR1030-5R2-R picture photo
Mfg. Part Number
DR1030-5R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.2UH 3.7A 27.5 MOHM
Datasheet Download
DR1030-5R2-R.pdf
Availability of DR1030-5R2-R
QUANTITY
DR1030-5R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR1030-5R2-R
Internal Part NumberEIS-DR1030-5R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR1030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.2µH
Tolerance±30%
Current Rating3.7A
Current - Saturation4.75A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.405" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR1030-5R2-R
Related LinksDR1030, DR1030-5R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR1030-5R2-R Details Description
Related parts for DR1030-5R2-R
CONN RING 16-22 AWG #6 RED P-G datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
12 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
VDL5 RCPT TERM 0.4-1 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 24V 0.35A datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf