Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR73-681-R
DR73-681-R picture photo
Mfg. Part Number
DR73-681-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 290MA 3.47 OHM
Datasheet Download
DR73-681-R.pdf
Availability of DR73-681-R
QUANTITY
DR73-681-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR73-681-R
Internal Part NumberEIS-DR73-681-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating290mA
Current - Saturation310mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.47 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR73-681-R
Related LinksDR73-, DR73-681-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR73-681-R Details Description
Related parts for DR73-681-R
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC LINE DRVR ADSL DUAL 28-HTSSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK FILLER PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF SH datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS SMT 5.5MM datasheet.pdf