Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-220-R
DR74-220-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.75A 92.5 MOHM
Datasheet Download
DR74-220-R.pdf
Availability of DR74-220-R
QUANTITY
DR74-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-220-R
Internal Part NumberEIS-DR74-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.75A
Current - Saturation2.13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)92.5 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-220-R
Related LinksDR74-, DR74-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-220-R Details Description
Related parts for DR74-220-R
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf