Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-4R7-R
DR74-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 3.34A 25.4 MOHM
Datasheet Download
DR74-4R7-R.pdf
Availability of DR74-4R7-R
QUANTITY
DR74-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-4R7-R
Internal Part NumberEIS-DR74-4R7-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating3.34A
Current - Saturation4.37A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25.4 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-4R7-R
Related LinksDR74-, DR74-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-4R7-R Details Description
Related parts for DR74-4R7-R
PART OF CONVERTER datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 16-SOIC datasheet.pdf
SEALED MT2 PLUG HOUSING ASSY datasheet.pdf
CELLULAR HEPTA-BAND PCB GSC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf