Crydom DRA1-CMX60D10
DRA1-CMX60D10 picture photo
Mfg. Part Number
DRA1-CMX60D10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 60VDC 8A DIN
Datasheet Download
DRA1-CMX60D10.pdf
Availability of DRA1-CMX60D10
QUANTITY
DRA1-CMX60D10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA1-CMX60D10
Internal Part NumberEIS-DRA1-CMX60D10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Featured ProductDRA SSR Assemblies
3D ModelDRA1-CX Series.satDRA1-CX Series.dwgDRA1-CX Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDRA
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance18 mOhm
Load Current8A
Voltage - Input3 ~ 10VDC
Voltage - Load1 ~ 60 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA1-CMX60D10
Related LinksDRA1-C, DRA1-CMX60D10 Datasheet, Crydom Distributor
DRA1-CMX60D10 Details Description
Related parts for DRA1-CMX60D10
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12-8AWG SHUR .180DIA datasheet.pdf
SWITCH KNOB FLUTE 0.75" NAT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 121 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 354MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf