Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA124-102-R
DRA124-102-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA124-102-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 380MA 2.94 OHM SMD
Datasheet Download
DRA124-102-R.pdf
Availability of DRA124-102-R
QUANTITY
DRA124-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA124-102-R
Internal Part NumberEIS-DRA124-102-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, DRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating380mA
Current - Saturation629mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.94 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA124-102-R
Related LinksDRA124, DRA124-102-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA124-102-R Details Description
Related parts for DRA124-102-R
FIXED IND 25UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
KIT CONNECTOR MATING LPS110 datasheet.pdf
THYRISTOR 270V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BOX PIN HDR ASSY R/A SEALED datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 50A KBPC-W datasheet.pdf