Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA125-151-R
DRA125-151-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA125-151-R
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.409A 273 MOHM
Datasheet Download
DRA125-151-R.pdf
Availability of DRA125-151-R
QUANTITY
DRA125-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA125-151-R
Internal Part NumberEIS-DRA125-151-R
Standard Package600
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.409A
Current - Saturation1.785A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)273 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA125-151-R
Related LinksDRA125, DRA125-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA125-151-R Details Description
Related parts for DRA125-151-R
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 8.6A/6.5A 8-SO datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf