Maxim Integrated DS1857E-050+
DS1857E-050+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1857E-050+
Brief Description
IC RES TEMP 50/50K 2MON 16-TSSOP
Datasheet Download
DS1857E-050+.pdf
Availability of DS1857E-050+
QUANTITY
DS1857E-050+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1857E-050+
Internal Part NumberEIS-DS1857E-050+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMonitor Calibration in Fiber Optic Applications
How to Interpret DS1854, DS1857, and DS1858 Temperature and Voltage Readings
Using the DS1859 with External EEPROM
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Series-
PackagingTube
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)50 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1857E-050+
Related LinksDS1857, DS1857E-050+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1857E-050+ Details Description
Related parts for DS1857E-050+
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 8-BIT 1-CH LP SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 28TQFN datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf