Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA73-220-R
DRA73-220-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA73-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.42A 141 MOHM
Datasheet Download
DRA73-220-R.pdf
Availability of DRA73-220-R
QUANTITY
DRA73-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA73-220-R
Internal Part NumberEIS-DRA73-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, DRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.42A
Current - Saturation1.64A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)141 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA73-220-R
Related LinksDRA73, DRA73-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA73-220-R Details Description
Related parts for DRA73-220-R
OSC XO 35.328MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 2000' datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf