Microsemi Power Products DRF100/EVALSW
DRF100/EVALSW picture photo
Mfg. Part Number
DRF100/EVALSW
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL BOARD FOR DRF100
Datasheet Download
DRF100/EVALSW.pdf
Availability of DRF100/EVALSW
QUANTITY
DRF100/EVALSW Order Process
Ship out your order
Specifications of DRF100/EVALSW
Internal Part NumberEIS-DRF100/EVALSW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposePower Management, High Side Driver (External FET)
Embedded-
Utilized IC / PartDRF100
Primary Attributes-
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRF100/EVALSW
Related LinksDRF100, DRF100/EVALSW Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
DRF100/EVALSW Details Description
Related parts for DRF100/EVALSW
MOSFET N-CH 500V 8A TO-262 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
LCD 8-CHAR 14-SEG 0.275" REFL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO214AB datasheet.pdf
LED CBI 3MM DIN BLUE DIFF RA SGL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf