Delta Electronics DRP024V060W3BA
DRP024V060W3BA picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V060W3BA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Datasheet Download
DRP024V060W3BA.pdf
Availability of DRP024V060W3BA
QUANTITY
DRP024V060W3BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V060W3BA
Internal Part NumberEIS-DRP024V060W3BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP024VyyyW3By ATEX Cert
DRP024VyyyW3By CB Test Cert
DRP024V060/120W3Bx EC Declaration of Conformity
DRP024VyyyW3By CSA Certificate
DRP024V060/120W3Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training ModulesCliQ and CliQ II Series: DIN Rail Power Supplies
Featured ProductPower Management Solutions
CliQ II Series
3D ModelDRP024V060W3Bx.stp
2D DrawingDRP024V060W3Bx.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ II
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input320 ~ 600 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-25°C ~ 80°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.76" L x 1.97" W x 4.62" H (121.0mm x 50.0mm x 117.3mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V060W3BA
Related LinksDRP024V, DRP024V060W3BA Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V060W3BA Details Description
Related parts for DRP024V060W3BA
JUMPER-H1503TR/A3049Y/H1503TR 6" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CONN COVER TERMINAL BLOCK 3POS datasheet.pdf
CONN SPRING 10POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
JACK EDAC 90PIN STRAPPED datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO263 datasheet.pdf
ERGOCLEAN WRST STRP 6' BK 4MM datasheet.pdf