Delta Electronics DRP024V120W3AA
DRP024V120W3AA picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V120W3AA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Datasheet Download
DRP024V120W3AA.pdf
Availability of DRP024V120W3AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DRP024V120W3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V120W3AA
Internal Part NumberEIS-DRP024V120W3AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP024VyyyWyAA ATEX Cert
DRP024VI20W3Ax CB Test Cert
DRP024V120W3Ax EC Declaration of Conformity
DRP024VyyyW3Ay CSA Certificate
DRP024V120W3AA Hazloc Cert
DRP024V120W3Ax SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training ModulesCliQ and CliQ II Series: DIN Rail Power Supplies
Featured ProductCliQ Series
Power Management Solutions
3D ModelDRP024V120W3BA.stp
2D DrawingDRP024V120W3AA.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input320 ~ 575 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-20°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.67" L x 2.76" W x 4.76" H (118.5mm x 70.0mm x 121.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V120W3AA
Related LinksDRP024V, DRP024V120W3AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V120W3AA Details Description
Related parts for DRP024V120W3AA
TVS DIODE 58.1VWM 121VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CONV 4BIT SER/PAR ECL 28-PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8-DIP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN IEC 3A datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 20.32MM datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 7' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 720MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf