Delta Electronics DRP024V240W1AA
DRP024V240W1AA picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V240W1AA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
DRP024V240W1AA.pdf
Availability of DRP024V240W1AA
QUANTITY
DRP024V240W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V240W1AA
Internal Part NumberEIS-DRP024V240W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP024VyyyWyAA ATEX Cert
DRP024V240W1Ax CB Test Cert
DRP024V240W1Ax EC Declaration of Conformity
DRP024/48V240W1Bx CSA Certificate
DRP024V240W1AA Hazloc Cert
DRP024V240W1Ax SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training ModulesCliQ and CliQ II Series: DIN Rail Power Supplies
Featured ProductCliQ Series
Power Management Solutions
3D ModelDRP024V240W1AA.stp
2D DrawingDRP024V240W1AA.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-20°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.67" L x 3.35" W x 4.76" H (118.5mm x 85.0mm x 121.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V240W1AA
Related LinksDRP024V, DRP024V240W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V240W1AA Details Description
Related parts for DRP024V240W1AA
CONN HEADER PH TOP 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 14A DPAK datasheet.pdf
IC VIDEO SW DUAL RF N/O 14-DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
2 CAV. RECEPTACLE KIT (LGH) datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf