Delta Electronics DRP024V240W1BN
DRP024V240W1BN picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V240W1BN
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
DRP024V240W1BN.pdf
Availability of DRP024V240W1BN
QUANTITY
DRP024V240W1BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V240W1BN
Internal Part NumberEIS-DRP024V240W1BN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP0yyVyyyW1yy, DRR-y0A ATEX Cert
DRP024V240W1xx CB Test Cert
DRP024V240W1Bx EC Declaration of Conformity
DRP024/48V240W1Bx CSA Certificate
DRP0yyVyyyW1yy Hazloc Cert
DRP024/048V240W1Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductCliQ II Series
3D ModelDRP024V240W1Bx.stp
2D DrawingDRP024V240W1Bx.dxf
Standard Package48
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ II
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.76" L x 3.35" W x 4.89" H (121.0mm x 85.0mm x 124.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, cCSAus, CE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V240W1BN
Related LinksDRP024V, DRP024V240W1BN Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V240W1BN Details Description
Related parts for DRP024V240W1BN
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SHAFT HOLE ADAPTER 0.374" datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 36.7KHZ STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONTACTOR datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 30MM CHASSIS datasheet.pdf